Hongkong Newspaper Published Full-Page Bitcoin Ad as Banks Broaden Scrutiny

Apple Daily, prodemokratyczna gazeta z Hongkongu, opublikowała na pierwszej stronie gazety całostronicowe ogłoszenie promujące Bitcoina wśród swoich czytelników po aresztowaniu właściciela miliarda Jimmy’ego Lai.

Według zdjęć udostępnionych na Reddit, reklama zawierała reprezentację sztandarowej kryptokurcji z tekstem “Bitcoin nigdy cię nie wykopie” tuż pod nim, dodając w języku kantońskim: “Banks, to nie ty mnie dziś wykopujesz”. To ja cię rzucam.

Lai został aresztowany na początku tego miesiąca w ramach kontrowersyjnej nowej ustawy o bezpieczeństwie narodowym w regionie. Zaraz po jego aresztowaniu, Apple Daily opublikował ślubowanie redakcyjne “walka na” i podniósł drukarnie, aby opublikować 500.000 egzemplarzy gazety rozpowszechniającej wiadomość, w górę od zwykłych 100.000 egzemplarzy.

Reklama skrytykowała lokalne banki, które podobno likwidują klientów wspierających niezależność Hongkongu. Dodano kilka prostych wyjaśnień dotyczących kryptokurandy, w których napisano, że “nikt nie może powstrzymać cię przed transakcją w sieci” oraz że samej BTC nie można zamknąć.

Reklama wskazywała również na blok genezy Bitcoin Profit w 2009 roku, a także na to, że krypto waluta jest “dostępna dla każdego, bez względu na płeć, tożsamość czy przekonania”. Według Reutersa, banki, w tym Credit Suisse Group, HSBC Holdings, UBS Group i Julius Baer Gruppe, poszerzają kontrolę nad klientami w Hongkongu pod kątem powiązań politycznych i rządowych.

Może to utrudnić niektórym dostęp do usług bankowych lub całkowicie wyeliminować ich z systemu finansowego. Bitcoin jest rozwiązaniem dla tych, którzy są zamknięci w tradycyjnych systemach finansowych, ponieważ każdy, kto ma połączenie internetowe może uczestniczyć w sieci Bitcoin.

Zamieszki w Hongkongu w związku z kontrowersyjną ustawą o bezpieczeństwie narodowym trwają od tygodni, nasilając się wraz z aresztowaniem Lai, ponieważ pokazało ono, że nawet osoby posiadające zasoby są bezpieczne przed ściganiem na mocy nowej ustawy.